Vítejte v magickém světě Harryho Pottera

Trilógia od Aspen: I. Rok jako žádný jiný (A Year Like None Other); II. Léto jako žádné jiné (A Summer Like None Other); III. Rodina jako žádná jiná (A Family Like None Other)Tieto stránky sú pokračovaním pôvodných stránok Roku, ktoré sú venované prekladom skvelej fanfiction od Aspen in Sunlight (trilógia AYLNO, ASLNO a AFLNO). Je alebo bude na nich zverejňovaný česko-slovenský preklad Roku, preklad Leta a Rodiny.

Kapitoly 29 - 32

31. Jediné, čo si prajem na Vianoce 2/2 - diskuze

Přihlásit se: email   heslo
Registrace | odeslat anonymně - jméno:
Váš email:

:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love

Opište prosím kontrolní kód "1158":
Jimmi
Kapitola Hada.
puv
Díky za info. Nezbývá než být trpělivý smiley.
Jimmi
Zo slušnosti odpovedám (otázku som zaregistrovala)- fakt netuším.
puv
Když tady proběhla taková debata o komentářích, tak bych chtlě také jeden přidat.

Souhlasím s Katrin, že 39 od Aspen by byla velmi dobrá, ale taková 32 tady by také nebyla špatná smileyVždycky ta nevděčná úloha ptát se na kapitolu spadne na někoho jiného, ale protože se k tomu teď nikdo neměl, tak jsem to odvážně vzal na sebe

smiley.
Katrin
Erumoice - však v pohodě smiley Jen by to už chtělo 39 smileysmiley
Erumoice
Katrin - tak se omlouvám za mystifikaci, nebylo to úmyslné smiley
Katrin
Erumoice - 38čka je už nějaký ten pátek na světě, ale závidím ti, že ses k ní dostala až teď.
Erumoice
Aspen dneska konečně přidala 38. kapitolu smiley Tak jdu na ní smiley
zelaaa001/Miška
Ja som benevolentná, keď si niekto založí blog/stránku či sa zaregistruje niekde, kde sa poviedky zverejňujú hromadne... tak nech si tam robí čo chce. Nech vyžaduje po čitateľoch komentáre, priamy vklad na účet alebo trebárs i prvorodené dieťa. Ak sa mi to nepáči, nemusím tú stránku navštevovať. (A ani Marry Sue ma nehnevá, že vraj si týmto štádiom musí prejsť každá pubertálna autorka...)

Sloboda internetusmiley
angie77
Zajímavá debata o komentářích smiley Uznávám, že speciálně tady to s komentováním dost flákám, ačkoli jsem už několikrát slibovala, že se polepším. Překladu si vážím, protože jsem moc líná číst si to v originále - to jsem dělala jen v některých fakt vypjatých okamžicích, když jsem byla zvědavá, jak to bude pokračovat a neměla jsem trpělivost čekat na překlad. Jinak angličtina mezi mé oblíbené cizí jazyky nepatří...

Že komentáře potěší autora i překladatele, to je jasný. Ovšem takové to vydírání čtenářů stylem - dokud tu nebude aspoň deset komentářů, nebude další kapitola - to mě dokáže spolehlivě vytočit. Pak jsou taky dobré autorky, které sice chtějí komentáře, ale když jim člověk něco třeba jen lehce zkritizuje, cítí se strašně dotčeně.
Katrin
angie77 - no, tak už samotný fakt, že se autor sníží k podobnému vyděračství dost vypovídá o jeho díle. Když to nikdo nekomentuje, tak to asi nikdo nečte a těch pár jedinců, co si to přečtou to neosloví do té míry aby věnovali energii k zanechání komentu. Nemůžu říct, že pravidelně píšu sáhodlouhé komentáře ke každé povídce, která se mi líbí, ale vždycky aspoň krátce poděkuju. No a když se rozepíšu, je jasné, že mě povídka fakt chytla. Jako třeba Rok, čímž se omlouvám, že to tady zahlcuju svým filozofováním smiley To dělá ten absťák.
kopapaka
ad komentáře: pište. Určitě...

Já osobně jako "autor" ( jestli si tak můžu říkat bez uvozovek, když pořád píšu svou první povídku? )čekám na každý komentík jak na živou vodu...
Jimmi
Netuším...
kath
jediná otázka, která už mě dlouho trápí... kdy? Další? :D
MartinR
Až teď jsem zjistil, že jsem ještě nenapsal ani čárku a to jsem myslel, že hned na začátku jsem psal ... no asi někam jinam.

Takže napravuji.

Snad Vánoce pomůžou a zase se zlatému chlapci rozsvítí a najde své ztracené vzpomínky. I když pak si vzpomene i na to poslední a to asi nebude tak dobré.2Katrin: povídku i jako nepsavec můžeš ocenit jako kvalitní - kdo jiný než čtenář to může udělat. Myslíš, že "profikritici" něco tvoří? :)ad komentáře: asnažím se, ale ne vždy to vyjde ... jak je vidět smiley
____________________________
Fido
Katrin
Myslím, že jak pro překladatele, tak pro autora samotného jsou komentáře důležité. Nejen pro to vědomí, že někdo oceňuje jejich práci, ale hlavně kvůli nějaké zpětné vazbě. A taky to určitě motivuje k pokračování v této činnosti. Když budete psát povídku pod níž se to komenty zrovna nehemží, asi s tím po nějaké době seknete. Ale to je podle mě dobře. Dobré povídky/překlady nedostatkem komentů netrpí. Alespoň jsem si něčeho takového nevšimla. Tím se samozřejmě nechci pasovat na pozici znalce kvalitních povídek, jako osoba nepíšící bych si to ostatně ani nemohla dovolit. Jen si myslím, že míra odezvy čtenářů svým způsobem poukazuje na čtivost povídky.

Já jsem trilogii od Aspen začala číst ještě když nebyl dokončen překlad Roku a to mě nakonec naučilo anglicky smiley Prostě jsem nevydržela čekat. Párkrát jsem zkoušela něco přelouskat s překladačem, ale došla jsem k závěru, že naučit se jazyk bude snazší než luštit ty nesmysli co ze sebe chrlí překladač. Takže za to, že jsem konečně pohla se svou mizernou angličtinou vděčím knížkám, fanfiction a seriálům smiley A díky bohu za to, protože nevím, co bych nebýt toho dělala na výšce, kde jsme měli 50% všech materiálů v angličtině. Problém je, že sice rozumím, dokážu si přečíst knížku, pustit si film a neshánět titulky, ale mluvit nebo psát... katastrofa smiley Nezbývá než doufat, že se jednou dostanu do situace, která mě konečně donutí udělat ze své pasivní angličtiny tu antivní.

Ale i tak oceňuji práci překladatelek. Zaprvé se mi taky stane, že nerozumím všemu a za druhé si povídku v rodné řeči přece jen užiju o něco víc.
Accuracy
Překladatelská práce je hodně nevděčná, s tím souhlasím. A také souhlasím, že čtenář by měl vyjádřit svou vděčnost. Ale nemyslím si, že by každý čtenář měl psát pod každý článek „děkuji“, od toho tu jsou počítadla, aby nám spočítala, kolik lidí stránku navštěvuje. Jednou za čas to stačí. Je lepší věnovat energii komentářům, které mají větší smysl. Vyjádřit názor či domněnky v jednom smysluplném komentáři by (dle mého názoru) mělo vynahradit deset takových „piš rychle pokráčko chcu další kapču seš božííííí!!!!!!!!!!!“

Uznávám, že se osobně musím v psaní komentářů polepšit, ale když si vzpomenu na pubertální výplody mnoha autorů a pod tím deset komentářů podobného znění, utvrzuje mě to v přesvědčení, že kvalita by měla mít větší váhu než kvantita. Ale to je asi otázka názoru. Uznávám, že je pěkné objevit pod svým článkem každý nový komentář, ať už obsahuje cokoli. Fakt, že si někdo dal tu práci nějak zareagovat, je prostě fajn.
Jimmi
Neviem, ako autori, ale prekladateľ neprekladá pre seba, to by mu stačilo pochopiť text a nie sa hrať so slovami. Zverejnením na nete robí niečo pre iných a právom očakáva aspoň ďakujem. Nič viac. Je to slušnosť a umocňuje pocit, že to stojí za to.
Accuracy
Já jsem začala číst dle historie na notebooku někdy v listopadu 2011. Vzpomínám si, že jsem to četla po pauzách mezi přednáškami, abych zabila čas, stejně jako desítky dalších povídek. Ale tahle je jedna z mála, která mě přiměla napsat komentář :D Tak nějak jsem zastáncem toho, že každý autor by měl psát především sám pro sebe a jakákoli odezva od čtenářů je vlastně jaksi navíc. Nikdy jsem nepochopila dívenky, které psaly úvody k povídkám ve stylu „Pokud tu nebude do večera deset komentářů delších než 5 slov, nepřidám další kapču“. Ono často není ani co komentovat, když děj se omílá kolem toho, jak do Bradavic přijede nová studentka, lepá to děva, do které se všichni kluci zamilujou... To je právě to, co se mi na Roku líbí, že je takový reálný. Všichni mají svoje chyby a hlavním tématem je rodinná láska a ne romantická. Není to o tom, kdo koho přefikne. To je hlavní důvod, v čem vidím přitažlivost této povídky, je zkrátka dobře napsaná a jiná než ostatní... A taky si překladatelky dávají pozor na gramatickou správnost, text bez hrubých chyb se na internetu už prakticky nevyskytuje.

Jikito, můžu si dovolit otázku? Z tvého nicku usuzuju, že se jmenuješ Jitka. Je to správně? Jestli ano, tak jsem tvoje jmenovnice :D Předpokládám, že Jituš je taky Jitka, tak tu už bychom tu byly tři :D
Jimmi
Niežeby som to nosila v hlave, ale každý rok píšem na svojich stránkach akési poďakovanie, z toho dôvodu mám prehľad v letopočtoch. Rok som objavila na Vianoce 2007 a celé sviatky som sa od neho neodtrhla (nemusím popisovať reakcie rodiny) Cca okolo 80 kapitoly, viem, že na tú slovenskú som už čakala. V marci 2008 to bol ešte spolok okolo Potteráka, v marci 2009 už pomáhali Kaya s Tersou. Mnohí si to neuvedomujú, ale Kaya preložila takmer celé Leto v úzadí, bez jediného komentára, kým všetci čakali na dokončenie Roku od Chalibdy. Stále som presvedčená, že jej práca sa stále poriadne nedocenila. Ale bez nej a Tersy by som si toto nikdy na svoje plecia nevzala. Už som to niekde písala - ale k Roku som sa dostala nasledovne. Vyšla anglická sedmička, vlastne vtedy som dočítala zvyšné knihy, ktoré som ešte nečítala (fakt som medzi HP fans nepatrila) a v zúfalej snahe o ďalší diel som si kúpila anglický originál. Ani som nezaťala. Našťastie mi niekto poradil, aby som googlila a našla neoficiálny preklad sedmičky. Z neho bol link na Lucy a jej Oblúk smrti, ktorý mi vynahradil sklamanie z Epilógu a tam už bol link na Rok. Odvtedy ma HP a angličtina nepustili a po štyroch rokoch môžem vyhlásiť, že originál prečítam viac menej bez problémov. Dobre rátam, že? Teraz v marci budú štyri roky. Dlhá doba, ale teraz mám pocit, že to ubehlo príliš rýchlo.
Jituš
Jsem pro diskusi, ráda bych znala i¨názory jiných, mladších. Mě se Rok moc líbil, nastoupila jsem do vlaku tak ve 3/4 překladu. Taky jsem se několik dnů nemohla odtrhnout od elektronické knížky - pamatuju si, že jsem to začala číst, když jsem chodila "do školy" na kurzy v rámci celoživotního vzdělávání Management školy - louskala jsem to na přednášce celý den a pak jsem nadávala dvě hodiny v autobuse, že nemůžu v elektronické knize večer číst, protože není podsvícená (i když je to její největší plus). Od té doby jsem to přelouskaka aspoň třikrát a pořád v povídce nacházím moudra. Nejvíc se mi líbí rozhovory, ale i psychologický vývoj postav. Léto už bylo pro mě horší, rodina je zatím dost rozvláčná, ale když jsem jí četla v kuse na jeden zátah, tak to šlo. Ale samozřejmě do konce daleko, máme teprve vánoce, že?
zelaaa001/Miška
hmm... ja som Rok objavila už keď bolo preložené i celé leto, dva týždne mi trvalo, kým som robila niečo iné okrem čítania... keď nás je teda toľko nadšencov, prečo nerozprúdime nejakú diskusiu o poviedke? Aspoň si môžme skrátiť čas do ďalšej kapitoly...
miona
ja som Rok nasla, ked bolo asi 80 kapitol prelozenych...a viem ze som trpela, lebo ja neznasam rozcitane veci, niekedy som aj celu noc hore len aby som docitala knihu...a ked si predstavim ze aj na leto, aj na rodinu cakam kazdu kapitolu, nechce sa mi verit, ze je to niekolko rokov....a to som zo zaciatku nechcela rok citat, kazdy o tom hovoril ake je to super...mna tym len odradzali...a ked som si ho precitala, okamzite sa stal moju najolubenejsou poviedkou. tiez vsetkym daakujem a spolocnost, a komentare, ktore miukazali, ze nie som sama, ktora netrezlivo caka ... a prekladatelkam dakujem, ani tisickrat podakovat nestaci.smiley
Jikita
Ahojky vespolek! Ani netušíte, jaké je to úžasně príma, když sem přijdu, vidím známá jména, nová jména, nové kapitolky a tváře naší rodinky... Těch už pár let (ani nevím kolik, kdy to začalo, přišla jsem sem někdy kolem 30 kapitoly Roku) se prostě zapsalo do mého života a tak i když se mi život mezitím hodně změnil a mám fakt málo času, stejně sem občas nakouknu a čtu...

Díky všem, co tady jsou a starají se o nás!!! Je to moc milé smiley Zdraví vás Jikita smiley
miona
ideme tipovat, kedy skonci? smiley ja davam tip, ze konecna kapitola bude mat cislo 69 smiley
Jimmi
Katrin, no jasne, ešte musí nejako doriešiť Severusa. Stále tipujem tých 80 kapitol. Ak to nebude chcieť ukončiť príliš zbrklo, aby sa toho zbavila.
Katrin
karmens - já vím. Nemyslela jsem to tak, že už je konec, ale že se k němu pomalu ale jistě schyluje. Lépe řečeno, že čteme poslední díl trilogie. Ke koukání na skyehawke mě není řeba pobízet, čumákuju tam denně smiley
karmens
koukněte se na shyehawke :) moměntálně je tam kapitola 38 - mapa :) já to čtu tam :) Aspen tam postupně dopisuje kapitoly :) a ještě to konec není :) od Vaší 31ky podle mě tak 10 ještě bude :) nebojte
____________________________
.: překážky neexistují ... jen výzvy a to jak se k nim postavíš :.
Katrin
Já bych byla jedině ráda. Čím víc, tím líp. K tomu, co je ještě potřeba dořešit - možná se bude Aspen snažit s někým spárovat i Severuse. Tak nějak se mi zdá, že nová profesorka OPČM tam není jen tak.
Jimmi
Niekde som kedysi čítala, že Rodina by mala byť v rozsahu Roku, minimálne v počte kapitol. Ale možno už má toho aj Aspen dosť. Ale na druhej strane - čo všetko sa ešte musí doriešiť? Dracov citový život, poraziť Voldemorta a to nehovorím o doriešení vzťahu Harry, Snape. Vlastne musia dokončiť siedmy ročník a sme ešte len pri Vianociach. No neviem, tipujem ešte tých kapitol dosť.

1  
2  

 

Výhradným vlastníkom týchto stránok je Chalibda. Administrátorom je v súčasnej dobe Jimmi. Charakter, význam a dôvod existencie týchto stránok určujete VY.